Môj príbeh a láska k japonským autám začala už veľmi dávno ale tú správnu iskru tomu dal výlet do Japonska /Osaka/. Mali sme šťastie a podarilo sa nám vidieť legendárne Kanjo Civic buildy naživo, nasať atmosféru miestnej kultúry a pochopiť, prečo je JDM scéna pre toľko ľudí tak výnimočná. O dva mesiace som našiel inzerát na Miatu NA 1992, ktorá vyzerala dokonale a zamiloval som sa na prvý pohľad. Vedel som, že ju musím mať. Miatka bola kúpená na Slovensku a musím uznať, že jej prvý majiteľ odviedol obrovský kus práce. Ošetril podvozok, odstránil maximum hrdze, namontoval rollbar a vymenil diferenciál aj poloosy za NB verziu, aby bol zážitok z jazdy ešte lepší. Následne si však auto rok odtrpelo odstavené vonku u ďalšieho majiteľa. Pri kúpe som vedel jasne, čo mám v pláne. Za rok státia vonku, odrhnutého lipka, novej neošetrenej hrdze, predného nárazníka držiaceho na jednom šróbe, zničenom laku na prednom nárazníku, nefungujúcich okien a poničeného interiéru nálepkami z aliexpresu, ktoré akurát tak vypálili stopy na priamom slnku do krásne zachovalej prístrojovej dosky.
Do auta som sa pustil prakticky s nulovými skúsenosťami, obzvlášť s viac než 30-ročným autom. Dôležité veci som preto prenechal šikovným ľuďom, ktorých som spoznal práve vďaka Miate : vyvarenie zadných prahov a podbehov, lakovanie predného nárazníka či zadných blatníkov, ale aj výmenu katalyzátora, lambda sondy a úpravu sania.
Všetko ostatné – od drobností až po montáž spoileru ,vznikalo doma v garáži s pomocou YouTube návodov a metódou pokus–omyl. 😀
KANJO livery – inšpiroval som sa livery od NIGHTRIDE a modernou kanjo scénou. Postupne som však celý koncept prerobil podľa seba, personalizoval a pridal vlastný charakter aby nebolo len kópiou iného buildu. Celá Livery je pre mňa formou vyjadrenia – kombinácia vecí, ktoré ma formovali, fascinovali a ku ktorým mám vzťah. (Japonsko, NIGHTRIDE, ASAHI aj môj psík aťd..)
Táto Miata vznikla z lásky ku JDM scéne a obdivu ku kultúre Japonska (obzvlášť KANJOZOKU). Auto nie je postavené ako clean show car, ale ako pocta oldschool street štýlu a ére, ktorá nás fascinuje. Ľahké auto, jednoduchý analógový feeling a jazda, ktorá vytvára čo najviac „smiles per gallon“. Verím, že tento build dokáže nadchnúť aj ďaľších ľudí tak, ako mňa celý svet okolo JDM kultúry.


Komentáre